Moderní mluvnice češtiny pro studenty magisterských a doktorských programů filologických oborů
V rámci projektu bude vytvořen komplexní, syntetizující a instruktivně pojatý vzdělávací cyklus Moderní mluvnice češtiny pro studenty magisterských a doktorských programů filologických oborů. Cílem projektu je 1) seznámit studenty a doktorandy filologických oborů s koncepcí české mluvnice a aplikovat ji v komunikaci doma i v rámci EU, 2) připravovat předpoklady pro vznik kvalitních jazykových a komunikačních příruček, zkoumat normu a kodifikaci současné češtiny, 3) umožňovat lepší uplatnění na trhu práce zejména v pedagogických profesích a v akademických oblastech, v ediční a redakční práci, v médiích, ale i ve filologických službách orgánů EU doma i v zahraničí. Výstupem projektu: budou učební texty, přednášky, semináře a cvičení pro studenty filologických oborů, publikace studií k moderní mluvnici češtiny.
Na zpracování textů se bude podílet padesátka předních lingvobohemistů z Univerzity Palackého v Olomouci (hlavní řešitelské pracoviště), Ústavu pro jazyk český AV ČR v Praze a v Brně a z Technické univerzity v Liberci (partnerské spoluřešitelské organizace), jakož i z dalších bohemistických pracovišť, zejména FF UK v Praze, FF a PdF MU v Brně, FF Ostravské univerzity a PF v Plzni a Hradci Králové.
Registrační číslo
CZ.1.07/2.2.00/15.0275Číslo a název prioritní osy
7.2 Terciální vzdělávání, výzkum a vývojNázev OP
OP Vzdělávání pro konkurenceschopnostČíslo a název oblasti podpory
7.2.2 Vysokoškolské vzděláváníObdobí řešení projektu
10. 2010 - 31. 07. 2013Řešitel projektu
Prof. PhDr. Oldřich Uličný, DrSc./ Univerzita Palackého v OlomouciHlavní zodpovědná osoba na FP TUL
Mgr. Svatava Škodová, Ph.D.Zodpovědné pracoviště řešitele/partnera
Katedra českého jazyka a literaturyRozpočet projektu
10 002 148,88,- KčCíle projektu
- Seznamovat studenty magisterských a doktorských studijních programů filologických oborů s moderní koncepcí jazykovědného popisu češtiny a přesvědčovat je o potřebnosti tohoto přístupu, který je výsledkem propojení a syntézy funkčního a strukturního přístupu naší světově proslulé jazykovědy (tzv. pražská školajazykovědná) s funkčními koncepcemi jazykovědy světové.
- Připravovat studenty jako budoucí nositele jazykovědné vzdělanosti na prosazování moderního funkčního přístupu k češtině jak v jazykovědných a učitelských kruzích, tak v laické veřejnosti. Je třeba nabídnout veřejnosti neotřelé a zajímavé pohledy na češtinu a spolupůsobit tak při zkvalitňování veřejné komunikace mluvené i psané.
- Chápat češtinu jako most k výuce cizího jazyka a jeho zvládnutí. Jedním z pádných důvodů, proč si má i veřejnost všímat mluvnice češtiny a zvládat ji, je současná potřeba znalosti cizích jazyků pro komunikaci nejen v EU, ale v celém globalizovaném světě. Studenti se v předkládaném projektu budou věnovat i studiím srovnávajícím českou gramatiku se strukturou jazyků cizích.